Kde se vzalo, tu se vzalo! Internetové bankovnictví!

Internetové bankovnictví byla poprvé dostupná na počátku 80. let minulého století, přičemž byla poskytována hlavními bankami New Yorku. Banka Chemical nabídla první produkt již v roce 1983. Mezi ty první banky s internetovým bankovnictvím tedy patřily:

www

·         Citibank
·         Chase Manhattan
·         Chemical
·         Manufactures Hanover

V této době, protože služba začínala, byla ještě zpoplatněná a měsíční poplatek činil 12 USD za dial -up službu, která právě zákazníkům umožnila spravovat elektronické záznamy šekových knížek a osobních rozpočtů. Dále umožňovala zjistit historii na účtu a zůstatky účtů, včetně právě zúčtovaných šeků. Nebylo nemožné také převádět prostředky mezi běžnými a spořícími účty a realizovat platby přes internet a to až 17.000 obchodníků.
Tato služba je do dnešní doby považována za první poskytnutou internetovou bankovní službu vůbec.

Teprve v devadesátých letech a hlavně na přelomu tisíciletí ovšem nastal největší boom a největší rozvoj internetového a mobilního bankovnictví, protože na trh vstoupila v roce 1995 Security First Network Bank, kdy se jedná o opravdu první a čistě internetovou banku na světě. Tento koncept banky dodnes provozuje velká řádka bankovních institucí a těší se velké oblibě mezi klienty, ale právě i tento trend ovlivňuje další bankovní domy.
Internetové bankovnictví nebo také jinak e-banking je velmi oblíbený u institucí právě hlavně z důvodů snižování nákladů na pobočkový provoz jednotlivých bank.

platba online

U klientů, jak už bylo uvedeno, je oblíbený tento internetové produkt proto, že stačí kdekoli zadat webovou adresu vaší banky a můžou spravovat svůj účet.
U nás je běžné, že naše banky nabízejí internetové služby jako zvláštní produkt. Je třeba také zmínit, že první opravdu dobré a vyspělé internetové bankovnictví se nazývalo eKonto a bylo zákazníkovi zpřístupněno na základě internetového klíče a SMS zprávy. Protože vývoj šel kupředu a eKonto přešlo na nového majitele celé banky v roce 2008, tato nová banka přestala internetové klíče postupně nabízet a přihlášení tak tedy v tuto chvíli je možné už jen díky SMS nebo tak zvanou zpoplatněnou kalkulačku.

4.4/5 - (17 votes)