Jak přežít parné léto?


Dnešní klimatizace už nemají na starost jen zajištění termoregulačních funkcí ve Vaší domácnosti, ale dokonce ozdravují vzduch. Pro rodiny alergiků a astmatiků tak představují výborného pomocníka. Čistí totiž vzduch od bakterií, pylů, prachu a dokonce dokáží odfiltrovat i některé viry.
klimatizace pod okny.jpg

Výběr vhodné klimatizace

Základní kritérium pro výběr chladící jednotky je velikost Vašeho obydlí. Nástěnné klimatizace se hodí spíše do bytu a menších rodinných domků. Jejich předností je nízká pořizovací cena, jednoduchá instalace, obsluha i údržba. Kromě chlazení v parných dnech dokáží vzduch i ohřát, zvlhčit a čistit. Design už nyní bývá řešen takovým způsobem, aby klimatizace co nejvíce splynula s interiérem. Existují i varianty, které fungují na bázi tepelného čerpadla voda-vzduch. Ty kvalitnější přístroje pořídíme od cenové hranice 10.000,-Kč.

tři klimatizace.jpg

Do prostorných bytů a rodinných domů se instalují klimatizace kazetové. Umístění těchto zařízení v interiéru se nachází přímo pod stropem (v případě podhledů v místnosti jsou prakticky neviditelné). Je možné instalovat do prostor s výškou stropu až 4,6 metru. Nabízejí se v různých variantách a široké škále tvaru vnitřní části. Kazetové řešení cirkulace vzduchu už obsahuje i venkovní jednotku, která ovšem dokáže obsluhovat i několik místností najednou. Tím uspoří náklady a prostor. Co se funkcí týče, nabízejí veškeré možnosti a alternativy jako klimatizace nástěnné, navíc je možno přidat PIR čidlo, jednotku pro nasávání čerstvého vzduchu, filtr vyměnit za iontový či pořídit mnoho dalších doplňků. Cenově se zařízení pohybuje od 25.000,-Kč, ale výjimkou není ani částka výrazně převyšující 100.000,-Kč.

 

Instalace zařízení

V ceně klimatizací bývá většinou započtena i montáž, školení zákazníka ohledně následující obsluhy, uvedení do provozu, úklid a odvoz odpadu. Samotná montáž představuje poměrně složitou záležitost, se kterou by si laik asi těžko poradil. Skládá se z vrtacích prací, ukotvení a osazení venkovní i vnitřní jednotky. Dále musí celý okruh projít kontrolou těsnosti a je nutné jej odvakuovat. Nepostradatelné je napuštění systému chladící náplní.

4.3/5 - (6 votes)