Baile Herculaine – RUMUNSKO.

Neboli Herkulovy lázně.
Kde tyto zajímavé lázně najdete? Leží nedaleko hlavní cesty směřující k Bulharsku, kousek od hranic. Pokud máte namířeno do Banátu, je to nedaleko. Lázně byly založeny Alexandrem Velikým a sloužily také pro mnoho římských významných lidí vyššího postavení.  Kdysi musely být velice krásné. O významu tohoto městečka v historii není pochyb. Nádherné majestátné vily, široké ulice, zdobené zídky, sochy, nepřeberné množství hospůdek, kolonáda. Některé jsou již opravené, ale většina je mírně omšelá a některé domy se téměř rozpadají. Přesto je celkový dojem velice přátelský. Prameny jsou rozesety volně po celém městě.
hory v Rumunsku
Ubytování.
Můžete se zde samozřejmě ubytovat v několika menších hotýlcích, obřím hotelu – nechutná krychle z komunistického období, ale mnohem zajímavější je vyjet za město po směrovce 7 Izvor (sedm pramenů). Asi po pěti kilometrech narazíte na malý, cenově dostupný kemp. V jeho okolí najdete právě těch sedm léčivých pramenů, ale ne žádný kohoutek s tekoucí vodou. Bazény ke koupání volně v přírodě. Jeden se nachází v jeskyni. Některé prameny vyvěrají přímo v řece, která kempem protéká. Okolí je také velice úchvatné. Vysoké hory, husté lesy. Poblíž je i několik kiosků s dobrým pivem a místními specialitami.

Zajímavosti.
Přes řeku je dosud zachovalý visutý most, jistě velice starý a nebezpečný. Přesto po něm možná uvidíte mistrně přecházet i staré babky.  Asi o kilometr dál je termální koupaliště. A pokud si chcete udělat hezkou procházku, jděte po silnici ještě kousek a uvidíte velkou přehradu. Také zde rostou neskutečně velké houby. Ale pozor, mnoho z nich je jedovatých, ačkoli se tváří jako normální hříbky.
potok u chatky
Nákupy.
Ve městečku se nachází velká tržnice, kde nakoupíte od chleba, přes ponožky po zemědělské náčiní. Občas zde na ulici místní babky prodávají i domácí mléko a ovoce. Nyní však už jen výjimečně.

4.1/5 - (82 votes)